Podlasie
Podlasie nie bez przyczyny uchodzi za jeden z najciekawszych, choć wciąż mało popularnych regionów na mapie turystycznej kraju. Dobrze rozwinięta agroturystyka sprawia, że nietrudno o noclegi, a tutejsze osobliwości przyrody i nieskażone środowisko czynią z podlaskiego ciekawą alternatywę dla obleganych szlaków i plaż.
Podlaskie - europejski unikat
Walory przyrodnicze, jakimi może poszczycić się Podlasie uchodzą za nie tylko unikatowe w skali krajowej, ale też europejskiej i światowej. Na odwiedzających czekają niezwykłe i malownicze tereny, takie jak Puszcza Białowieska, Biebrza i bagna nadbiebrzańskie, Puszcza Knyszyńska czy też Narew i jej rozlewiska. Przy czym są to tylko najbardziej znane turystyczne marki, a obecne województwo podlaskie pozwala praktycznie w każdej gminie czy powiecie spotkań coś niespotykanego gdzie indziej.
Oczywiście wszystko to podziwiamy mogąc oddychać czystym i zdrowym powietrzem, przekonując się, że Zielone Płuca Polski to coś więcej niż znany slogan. Szczególną rolę w zachowaniu nienaruszalności tutejszej przyrody pełnią parki narodowe i krajobrazowe. Na te pierwsze składają się Biebrzański, Białowieski, Wigierski i Narwiański o łącznej powierzchni ponad 90 tys. ha. Nie tylko chronią one naturalne skarby tej ziemi, ale też umożliwiają turystom łatwo i bezpiecznie poruszać się ostojach dzikiej przyrody. Naprawdę warto zajrzeć do każdego z nich, a rosnąca z roku na rok liczba turystów jest dla nich najlepszą reklamą.
Kultura podlaska i jej wyjątkowość
Ale Podlasie to nie tylko unikatowa przyroda, ale również wyjątkowa kultura, chyba najbardziej oddająca ducha kresowego przedwojennej Rzeczpospolitej. Wielonarodowościowa i zróżnicowana religijnie ludność tworzy pasjonującą mozaikę tradycji i zwyczajów. Polacy, Białorusini, Litwini, Tatarzy, Ukraińcy i Rosjanie żyją tu w zgodzie, niezależnie od tego czy są katolikami, wyznawcami prawosławia czy islamu. Wiele zachowało się też z dawnych wpływów kultury żydowskiej, która stanowi nieodzowny wkład w dzieje tych ziem.
Multikulturowość Podlasia można nie tylko jednak podziwiać oglądając jej materialne pozostałości, ale także używając do tego podniebienia, gdyż tutejsza kuchnia zachowała z dawnych tradycji tak wiele, jak to tylko było możliwe. Wystarczy jedynie wspomnieć, że już kilkadziesiąt specjałów znajduje się na prawnie chronionej liście produktów tradycyjnych. Znajdziemy tam m.in.: babkę ziemniaczaną, bliny po litewsku, kartacze, kiszkę ziemniaczaną, sery korycińskie, sękacze, kindziuka czy tutejszą śliwowicę z mirabelek.